Tipy pro volný čas

Svět nám nabízí prakticky nekonečné množství podnětů a možností. Čemu budeme věnovat svou pozornost, svůj drahocenný čas a čím budeme sytit svou duši? Zde nabízíme možnosti, jak v síti inernetu zachytit něco hodnotného, co by nás mohlo vést blíže k lásce, k Bohu i k sobě samému.

Filmana – filmová strava pro duši

Streamovací platforma s křesťanskými filmy a seriály Filmana.cz

Knihy

Přestože vizuální podněty ve filmech a na internetu silně poutají naši pozornost, je stále ještě dost lidí, kteří čtou knihy. Dovolí tak své vlastní fantazii vzniknout barevnému plastickému příběhu ze stránek knih. Příběh nebo myšlenka se „zhmotní“ a dokáže divy! Nad bílými listy papíru potištěnými písmeny se nejednou smějeme nahlas a nebo pláčeme, někdy odložíme knihu do klína a zamyšleně hledíme před sebe nebo zavřeme oči.

Zde je několik možností, kde vybírat: cirkev.cz , gimel.cz , křesťanská kniha , paulinky.cz

Pár konkrétních tipů:

Bílá Voda. Takto poeticky se jmenuje pustá vesnice skrytá ve stínu pohraničních hor, kam kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny Marie. Právě sem o několik století později přijíždí Lena Lagnerová, aby se tu skryla před svou minulostí, která ji přivedla na pokraj sebevraždy. Namísto kláštera s početnou řeholní komunitou tu však najde pouze několik řádových sester, vedených svéráznou řeholnicí Evaristou. Ta přišla do Bílé Vody o poslední zářijové noci roku 1950, kdy komunistický režim zosobněný démonickým páterem Plojharem odvlekl v rámci Akce Ř všechny řádové sestry do sběrných klášterů.

Exotem na této zemi. Kniha známého salesiánského kněze a pedagoga, pastýře undergroundu, je putováním po stopách Božího milosrdenství na této zemi. V krátkých příbězích se setkávají dva světy: svět Heryánovy kněžské každodennosti vyplněný setkáními s lidmi z různých vrstev společnosti, vesměs ale z jejích okrajů, a svět biblických poselství a podobenství. Ty vnášejí do naší současnosti paprsky pochopení a smyslu, ale také nastavují zrcadlo naší pýše a sobectví. Heryán ukazuje, jak je svět naplněn Božím milosrdenstvím, které nás v každé chvíli vybízí k tomu, abychom změnili naše uvažování a nechali se jím prostoupit.
Ladislav Heryán je známý salesiánský kněz, biblista a pedagog.

Pád vzhůru. S postupujícím věkem se před člověkem otevírá nová cesta – cesta, jež zahrnuje omyly, ztráty, bezmoc, utrpení, všechno to, co nás vytrhuje z našeho dřívějšího pohodlí. Tato nová fáze vyžaduje změnu pohledu na sebe sama, v němž se odvážíme dát volnější průchod samotnému životu. Tento „pád“ – který ale ve skutečnosti míří vzhůru – je odkazem světových náboženství, jemuž se lidé nejvíce vzpírají a který je v rozporu s běžným míněním.

Blahoslavený Carlo Acutis. Italský teenager, který zemřel v roce 2006 ve věku patnácti let, působí doslova jako zjevení. Na první pohled normální kluk své doby, veselý a komunikativní, který rád jezdí na výlety, má své oblíbené pejsky, s nimiž natáčí zábavná videa, a velkou vášeň pro počítače. Ještě víc ale tíhne k Božím věcem. Prosadí si první svaté přijímání dřív, než bývá zvykem, a od té doby chodí denně na mši. „Eucharistie je moje autostráda do nebe,“ prohlásí Carlo později a je znát, že její význam chápe do velké hloubky. Evangelia zná skoro nazpaměť. Ze svých úspor se stará o řadu bezdomovců. Přirozeně se stává i misionářem ve svém okolí, pro Boha získává řadu svých vrstevníků i dospělých, včetně několika přátel hinduistů. Když se ptali jeho maminky, jak vůbec objevil víru, jestliže rodina byla prakticky nevěřící, paní Antonie bez obalu přiznala: „Určitě ne zásluhou nás rodičů, to klidně zveřejněte… Mě osobně Carlo zachránil. Byla jsem ve víře negramotná.“