Kdyby to byl Váš příběh

Když jsme před čtvrt rokem začínali psát rubriku „Kdyby to byl Váš příběh“, charakterizovali jsme ji jako prosbu o radu konkrétního člověka v konkrétní situaci. Startovali jsme příběhem Jany o nevíře rodičů a Petrovo vyprávěním o matce „vichřici“ (uveřejněno pod značkou p01 a p02). Vzpomínáte? Záhy jsme dostali první odpovědi. Paní R.S. Janě a Petrovi vzkázala…

Odpověď na příběh p01
Nevím, zda mi přísluší se vyjádřit k problému „Jany“, ale vzhledem k mému vysokému věku možná ano. Jde o obrovské dilema. Rodiče máme rádi jednou provždy, ale všechno má své meze. Samozřejmě jejich pravomoc nesahá až tak daleko.
A tak se, milá Jano, i nadále raduj z daru víry, že ses vydala tou nejlepší cestou, jakou nám pozemský život nabízí. Rodičům dej rezolutně najevo, že po ní půjdeš dál. Oni si musí uvědomit, že je to dnes už jen Tvůj problém. Vlastně za to nemohou, že ve svém životě nepotkali nikoho, kdo jim pověděl o Bohu. Vím, že Tě to bolí, ale kdo z nás nenese nějaký kříž? Podobné trápení mají i rodiče (a myslím si, že je jich hodně), kteří své ratolesti vychovali dobře a když ty děti dospěly, od Boha se odvrátily.

odpověď na příběh p02
Petr by mohl zkusit své mamince říci, že jednou bude možná i ona sama v situaci, kdy bude ráda, že ji někdo vyslechne.
Také komunikace mezi lidmi má svůj řád. Každému účastníku – ať už jsou to dva nebo více, má být umožněno se vyjádřit.
Nakonec ta maminka „VICHŘICE“ je vlastně úplně stejná jako ta stará upovídaná tetka. Mohla by svým suverénním vstupováním odradit od návštěv i vlastního syna.

Dovolte mi, prosím, milá paní R.S. (tak si pisatelka díky nepřehlédnutelné skromnosti přeje být jako autorka označena), abych Vám za Janu, Petra, celou redakci Jakuba a nakonec i za nás všechny poděkoval. Jste první! A mohu Vás ujistit, že Vaše odpovědi udělali tazatelům radost. Pomohla jste jim, a to se nezapomíná.
Ano, takhle nějak by naše rubrika měla fungovat. Někdo se zeptá, jiný odpoví. Třetí si zatím pouze oboje přečte. Možná mu to něco připomene, nebo pomůže, aniž bychom se o tom dověděli. A možná, že přece jenom vezme pero do ruky na napíše nebo zavolá….