Kdyby to byl Váš příběh: Nevíra rodičů

Mladá třicetiletá žena, říkejme jí třeba Jana, se kdysi dávno odstěhovala od rodičů mnoho kilometrů. Vídala se s nimi zřídka. Měla svůj život a navštěvovali se pouze několikrát do roka. Tak uplynulo deset dlouhých let, během kterých se obrátila k Bohu.

Jedenkrát se domluvila na návštěvě rodičů o vánocích. Přijela za nimi na Štědrý den dopoledne, pomohla s přípravami slavnostní večeře a po rozdávání a rozbalování dárků i po přátelské kávě odešla
na půlnoční mši. Rodiče do kostela nechodili, bývali v malém městečku, ale kostel tu měli hezký. A návštěvníků plno. Mše byla překrásná. Jana nasytila zplna svoji duši i srdce a nazítří po obědě se s rodiči rozloučila.
Jaké bylo její překvapení, když po novém roce uslyšela rozzlobený matčin hlas v telefonu. Vyčítala jí, že při mši byla
u svatého přijímání a že jí o tom vůbec neřekla. Co prý tomu řeknou lidé.
V městečku, najednou se tam objeví a hned jde k přijímání a ještě bez vědomí rodičů! Jana nevěřila svým uším. Oněměla, v mysli ji však křičela nezodpovězená otázka: „To se mám ve třiceti dovolovat mámy a táty, když chci jít do kostela
a k přijímání? A co je jim vlastně do toho?!“ Když se vzpamatovala, snažila se to nějak vysvětlit, ale mnoho nepochodila.
Záhy se objevili rodičové u ní na návštěvě a hned spustili výslech proč, že do toho kostela chodí tak často a zda-li by nebylo lépe věřit někde v ústraní, a vůbec, že všichni v kostele jsou fanatici a oni, že si to od ní nezaslouží. Tohle již nevydržela. Pohádali se a rodičové nakvap odjeli.
Od té doby se Jana trápí. Víru cítí jako něco vysoce osobního, až intimního
a vzdát se jí nechce. Stejně tak by ale také ráda dobře vycházela s rodiči. Jak má oboje skloubit dohromady neví.

Smíme Vás jménem Jany poprosit o radu a názor?

Značka pro odpovědi: p01

Odpovědi, i vlastní příběhy, můžete posílat také mailem na adresu svarc@centrum.cz nebo formou SMS
na číslo 602 290 209. Dostanou se k rukám Ing. Pavla Švarce, který se o rubriku „Kdyby to byl Váš příběh…“ stará.

Máte na srdci nějaký příběh, který byste chtěli lidem vyprávět, a netroufáte si sami napsat? Rádi Vám pomůžeme. Dejte nám vědět, spojíme se s Vámi a pomůžeme Vám příběh sestavit.

Čemu bychom se měli věnovat v této rubrice? O jaká témata se lidé zajímají?
Budeme Vám vděčni za názor. Děkujeme.